Kubańskie rytmy

Światowy Dzień Modlitwy

zwany dawniej Światowym Dniem Modlitwy Kobiet skupia wokół siebie chrześcijanki różnych wyznań. Jest to ruch ekumeniczny o ponad 120-letniej tradycji. W Polsce nabożeństwa Światowego Dnia Modlitwy odbywają się od 1962 r, a w Opolu odbyło się po raz pierwszy 4 marca 2016r.

Tegoroczne nabożeństwo zostało przygotowane przez chrześcijanki z Kuby. Z tej przyczyny w naszym kościele pojawiła się kubańska flaga, kwiaty lilii, kubańska muzyka, panie które prezentowały świadectwa życia Kubanek, były ubrane w kwieciste suknie i spódnice, a we włosy miały wplecione kwiaty. Z historii przedstawionych przez kobiety w różnym wieku mogłyśmy zauważyć wiele różnic, które nas dzielą od kobiet mieszkających na Kubie. Mogłyśmy tez zobaczyć, że wspólną płaszczyzną jest dla nas wiara w Boga, a wspólna modlitwa i wielbienie jest dla nas źródłem radości i poczucia jedności.

Tematem tegorocznego ŚDM było dziecko. Tekst kazania zaczerpnięty z Ewangelii św. Marka 10, 13-16 został odczytany przez panią Jolantę Jakubowską. Nabożeństwo prowadziła pani Dorota Czauderna-Pracka, żona naszego proboszcza, która po raz pierwszy mogła tez wygłosić kazanie z opolskiej ambony.

„- Dzieci lgną do Chrystusa. Nawet po reprymendzie otrzymanej z ust uczniów – nie zrażają się, ale podchodzą bliżej. Siadają na kolanach, przytulają się. Traktują Jezusa jak kogoś bardzo bliskiego. Nie czują bariery – mówiła w kazaniu Dorota Czauderna-Pracka, która też wzywała m.in. do refleksji nad tym, jak przyjmujemy największy prezent od Jezusa, czyli zbawienie. – Czy przyjmujemy ten dar z dziecinną radością? Często pozostawiamy go nierozpakowany. Bóg jednak oczekuje od nas większych emocji, większego zaangażowania, mocniejszego pokazania: jestem dzieckiem Bożym – mówiła.”

Po godzinnym nabożeństwie wszyscy zostali zaproszeni na drugą część spotkania do salki parafialnej. Tam zobaczyliśmy prezentacje o Kubie, wysłuchaliśmy wielu ciekawostek o tym egzotycznym dla nas kraju. Życie mieszkańców tej przepięknej i gorącej wyspy jest bardzo trudne. Nie dość, że panuje reżim, ubóstwo, żywność jest reglamentowana to zwykli mieszkańcy wyspy nie mogą nawet korzystać z plaż, które są dostępne tylko dla turystów. W trakcie spotkania serwowane były kubańskie przysmaki przygotowane przez nasze parafianki takie jak, np. zupa dyniowa, chili con carne, ryż po kubańsku, salsę z kiwi i mango, sałatkę owocową i oczywiście egzotyczne owoce i soki.

Cieszę się bardzo, że wszyscy ze spotkania wychodzili zadowoleni, wzmocnieni wiarą, posileni fizycznie i bogatsi o nowe doświadczenia i informacje. A obecni byli nie tylko nasi parafianie, ale liczne grono naszych znajomych z pracy, sąsiedztwa, którzy często po raz pierwszy w życiu mogli zawitać w progach naszej opolskiej parafii. Mam nadzieję, że zachęcone tegorocznym spotkaniem, będziemy mogły spotkać się na kolejnym ŚDM w większym i bardziej różnorodnym ekumeniczne gronie za rok!

W trakcie nabożeństwa obecne były media. W radiu Doxa można było wysłuchać wywiadów z uczestniczkami ŚDM.
Relację telewizyjną można było zobaczyć w wieczornym wydaniu Kuriera Opolskiego w dniu 4 marca, a także przeczytać w Gościu Niedzielnym. Obie relacje dostępne są w internecie.

http://opole.tvp.pl/24305857/4-marca-2016

 

Justyna Wach

Umieszczone w kategorii Aktualności.