f3

Ekumeniczne wspomnienie ofiar Tragedii Śląskiej

 

Wszystkim ofiarom zbrodni Armii Czerwonej i komunistycznego reżimu – zamordowanym, poszkodowanym, wywiezionym do ZSRR, osadzonym w więzieniach i obozach. Pamięć tego trudnego czasu niech będzie przestrogą przed złem, które niosą totalitarne systemy, ksenofobia i wojny – tablica tej treści zawisła 15listopada w Kaplicy Piastowskiej Katedry Opolskiej. Poświęcił ją bp. Andrzej Czaja i ks. Wojciech Pracki. Uroczyste nabożeństwo i zamieszczenie tablicy zainicjował Rafał Bartek – były dyrektor Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców.

Trzeba zabiegać o poznawanie, zgłębianie i rzetelny przekaz prawdy o wydarzeniach, które były pogwałceniem ludzkiej godności – powiedział biskup Czaja w nawiązaniu do wydarzeń Tragedii Śląskiej. Z kolei ks. Pracki podkreślił inny jej aspekt – Ci, którzy chwilę wcześniej byli ofiarami, przyjmowali potem rolę prześladowców. (…) Jeśli człowiek miotany namiętnościami znajdzie warunki, by zawładnąć innymi, to może dojść do okrucieństwa.

Tragedią Śląską nazywamy zespół wydarzeń z lat 1945-46, kiedy to na obszar Śląska, w tym Opolszczyzny, wkroczyła Armia Czerwona i działać zaczynały polskie władze komunistyczne. Wiązało się to z mordami, przesiedleniami, gwałtami, rabunkami i masową wywózką do ZSRR Ślązaków. Tablica w Katedrze jest symbolicznym hołdem złożonym wszystkim ofiarom tych prześladowań.

Warto zaznaczyć, że uroczystość odbyła się w niemiecki Volkstrauertag – Dzień Żałoby Narodowej, kiedy to upamiętniane są ofiary wszystkich wojen.

 

Umieszczone w kategorii Aktualności.