18359277_10207717021878656_2480932301774927235_o

Bezsenna Noc w Ustroniu

Woda – zwyczajna substancja, każdy jest z nią związany  dziecka. Każdy też zna jej właściwości chemiczne oraz fizyczne, przynajmniej te podstawowe. No bo jak by tu nie znać? Ale czy wszyscy wiemy czemu właśnie słynne H2O jest substancją tak ważną w naszym życiu?
Wiele interesujących informacji na temat naszej wody spróbował nam przybliżyć „Pidżam” podczas tegorocznej Bezsennej Nocy. Bezsenna Noc jest to wydarzenie dla młodych rozpoczynające się co roku w  Wielką Sobotę. W roku tym tematem przewodnim Bezsennej Nocy była właśnie woda.   Pierwsza część naszego wspólnego spotkania była poświęcona  zagadnieniu – w jaki sposób właściwie woda „działa”. Tak, z chemicznego punktu widzenia, czemu jest tak, a nie inaczej. Co czyni wodę taką wyjątkową wśród innych substancji chemicznych? Po kilku doświadczeniach chemicznych przyszedł czas na część biologiczną. Przyjrzeliśmy się dokładniej  działaniu wody na organizm człowieka. Następną część poprowadził Ksiądz Marin Podżorski. Dotyczyła ona tego, ile jest wody na świecie i na co tak naprawdę ją zużywamy.  Mogliśmy się dowiedzieć że każdy Polak średnio zużywa 120L,  z czego większość  na zmywanie brudu. Jest  to nawiązanie do Świąt Wielkanocnych w których  Jezus zmartwychwstając obmywa swoją krwią nasze grzechy. O właśnie tym przesłaniu Świąt mówili pozostali Księża. Zachęcali oni aby też odszukać prawdziwą radość ze Zmartwychwstania żeby Święta nie były tylko czasem męczących przygotowań, spotkań z rodziną, nie wspominając już o jedzeniu. Każdy temat wsparty był prezentacją wyświetlaną na ogromnym ekranie oraz ciekawymi efektami dźwiękowymi. Pomiędzy rozważaniami teologiczno-naukowymi czas umilał nam wspaniale przygotowany zespół SGD, z którym wspólnie mogliśmy śpiewać. Nie odbyło się też bez scenek związanych z tematem zjazdu. Poza scenkami mogliśmy zobaczyć filmik przygotowany specjalnie na Bezsenną Noc. Kilkanaście osób opowiadało w nim o swoim świadectwie wiary w Boga. Na sam koniec otrzymaliśmy Błogosławieństwo od księdza Łukasza Stachelka. Sam ksiądz Łukasz nie mógł wziąć udziału w Bezsennej Noc ale mogliśmy usłyszeć i zobaczyć podczas transmisji na żywo z Olsztyna. Bezsenna Noc zakończyła się tuż przed godziną drugą w nocy.  Po kilkunastominutowej rozmowie ze znajomymi z innych parafii udaliśmy się w podróż powrotną do Opola.
Bezsenna Noc w tym roku odbyła się kościele w Ustroniu.  Wzięło w niej udział około 250 młodych osób. My byliśmy stanie wziąć udział w tym wydarzeniu tylko dzięki uprzejmości pana Pawła Gołuszki, który zawiózł i bezpiecznie odwiózł naszą ekipę.
Myślę że ta Bezsenna Noc jest bardzo cennym doświadczeniem i na długo pozostanie w mojej pamięci. Moim zdaniem warto było poświecić tych kilka godzin snu aby dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, spojrzeć na Święta Wielkanocne z nowej strony oraz spotkać się z przyjaciółmi.
FG

Umieszczone w kategorii Aktualności, Dzieci i młodzież.